Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

lekturyW roku szkolnym 2018/2019 w szkole był realizowany innowacyjny program edukacyjny dla uczniów klas ósmych „Lektury na ekranie”. Piątkowe spotkania z ekranizacjami lektur szkolnych.
Program był realizowany przez mgr Ewę Junke na dodatkowych bezpłatnych zajęciach odbywających się w piątkowe wieczory. W atmosferze relaksu i odprężenia odbywały się projekcje filmów i towarzyszące prelekcje oraz dyskusje. Miały one za zadanie stwarzanie warunków do rozmowy, pomoc młodym ludziom w przechodzeniu przez skomplikowany proces samopoznania, skupiając uwagę na dziele, jakim jest film i przypominając jednocześnie treść lektur obowiązkowych, których znajomość była wymagana podczas egzaminu ósmoklasisty.

 

Program został stworzony zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego i nauczania języka polskiego. Jego głównym celem było przypomnienie treści lektur obowiązkowych i uzupełniających dla klas VII i VIII w oparciu o wybitne dzieła filmowe oraz ekranizacje o mniejszej wartości artystycznej, wsparcie w rozwoju kompetencji medialnych i społecznych uczniów, wzrost świadomości, wspieranie całościowego rozwoju młodego człowieka, który w konsekwencji podejmowanych w szkole działań, powinien wykorzystywać swoją naturalną potrzebę poznawania, stawać się lepszym człowiekiem i potrafić kształtować piękno. Program miał również na celu dążenie do wychowania ku wartościom.

Odbyło się 11 spotkań, podczas których zaprezentowano filmy:

1. Ekranizacja komedii Aleksandra Fredry "Zemsta" w reżyserii Andrzeja Wajdy - 5.10.2018
2. Film fabularny na motywach poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy - 19.10.2018
3. "Latarnik" - adaptacja noweli Henryka Sienkiewicza - 23.10.2018
4. "Dziady część II" - film wyreżyserowany przez Tadeusza Konwickiego - 30.11.2018
5. "Opowieść wigilijna" – w reżyserii Roberta Zemeckisa - 14.12.2018
6. "Syzyfowe prace" – ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego - 4.01.2019
7. "Quo vadis" – film w reżyserii Jerzego Kawalerowicza na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza - 18.01.2019
8. "Mały Książę" – francuski film animowany w reżyserii Marka Osborne’a - 1.03.2019
9. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" - amerykański dramat filmowy w reżyserii Petera Weira - 22.03.2019
10. "Oskar" – spektakl Teatru Telewizji, który jest adaptacją książki Érica-Emmanuela Schmitta "Oskar i pani Róża" - 29.03.2019
11. "Kamienie na szaniec" - dramat wojenny w reżyserii Roberta Glińskiego, zrealizowany na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego - 12.04.2019

 

Przed każdym spotkaniem w szkole pojawiał się plakat zapraszający na kolejny seans. Na spotkaniu z projekcją filmu „Stowarzyszenie umarłych poetów” prelekcję połączoną z prezentacją wygłosił specjalista z dziedziny filmoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego z Zakładu Badań Praktyk Kulturowych Instytutu Kulturoznawstwa, dr Dawid Junke. Mówił między innymi na temat obsady, narracji filmowej, zakresu wiedzy i głębi poinformowania, a także znaczenia rodzajów oświetlenia i ustawienia kamery pod odpowiednim kątem dla budowania nastroju i charakteryzowania bohaterów.

Program adresowany był do uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie. Obejmował 42 uczniów z klasy VIIIa i VIIIb. Osoby, które skorzystały z tego programu, osiągnęły wyższy wynik procentowy na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, zatem zakładany cel programu został osiągnięty.

Ewa Junke

 

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...