Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

den 2019W czwartek 17 października 2019r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej w oddziale przedszkolnym przy SP nr 1 w Wieruszowie (budynek szkolny w Cieszęcinie). Została ona połączona z innowacją pedagogiczną „Mały Mistrz Kuchni” – smaki i tradycje świata. Pierwszym krajem, którym zaprezentowaliśmy, była nasza ojczyzna – Polska.
Do tego wyjątkowego wydarzenia przygotowywaliśmy się kilka dni. Najpierw powstała wystawa na naszym szkolnym korytarzu. Znalazły się na niej rzeczy związane z gospodarstwem wiejskim oraz przyrządy do wypieku chleba, a są to: dzieża, miarki do mąki, łopata, wieniec dożynkowy, kierzonka, kana na mleko, młynek, lampa naftowa, kołowrotek czy garnek bunclowy. A wszystko w otoczeniu wiejskiej chaty i zagrody. Następnym naszym krokiem było wspólne upieczenie chleba oraz przygotowanie i ugotowanie samodzielnie bigosu po staropolsku.
Na uroczystości mogliśmy pochwalić się nie tylko kunsztem kulinarnym, ale i tanecznym. Z dumą zaprezentowaliśmy polonez - narodowy taniec, który jest bardzo związany z naszym krajem. Pani wychowawczyni w kilku słowach przeniosła nas w dawne czasy i wiejskie klimaty, opowiedziała o tradycjach i gościnności starodawnej Polski.
W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział: panie dyrektor Agata Barańska i Renata Ziętara, przedstawiciel Miasta i Gminy Wieruszów pan Waldemar Urbaniak, proboszcz parafii Cieszęcin ojciec Tadeusz Hojka, sołtys Kowalówki pan Wacław Żbikowski, nasze kochane panie emerytki Natalia Śniady i Maria Polak oraz rodzice. Padło wiele słów uznania pod kierunkiem wychowawczyń, życzeń i zachwytu. Rodzice i goście byli pod wrażeniem uroczystości i występu dzieci, a smak tradycyjnych potraw Polski na pewno pozostanie na długi czas w naszej pamięci.
Pamiętano również o zmarłych nauczycielach i pracownikach, których pamięć uczczono minutą ciszy.

Tańczymy poloneza - film

Nina Okoń-Wyder

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...