Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

kuchniaW oddziałach przedszkolnych przy SP nr 1 w Wieruszowie (budynek szkolny w Cieszęcinie) w ramach zajęć dzieci od początku roku szkolnego realizują autorski program kulinarny „Mały mistrz kuchni”.
Dzieci w wieku przedszkolnym są ciekawe świata, zadają wiele pytań i oczekują na odpowiedzi, które zaspokoją ich ciekawość. Uważnie obserwują otaczającą rzeczywistość, podpatrują, co dzieje się w domu, przedszkolu, na ulicy, w sklepie, samochodzie… W domu chętnie pomagają bliskim, a w kuchni pod okiem mamy lub babci poznają tajniki gotowania.
Zajęcia kulinarne to typ zajęć bardzo lubianych przez dzieci zarówno starsze, jak i młodsze. Mają one na celu nauczyć przedszkolaki czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcić do zdrowego odżywiania. Podczas takich działań dzieci mogą samodzielnie wykonywać różne czynności kuchenne: kroić, smarować, rozdrabniać, ubijać, mieszać, itp. Daje im to wiele radości i satysfakcji z posiadanych umiejętności.
Zajęcia kulinarne stwarzają okazję do dzielenia się wrażeniami z domowych obserwacji dotyczących różnych działań, potraw i przepisów. Uczą też dzieci, że ważne jest przygotowanie odpowiedniego stroju do czynności kuchennych. To tu przedszkolaki zakładają specjalne czapki kucharskie. Podczas działań dbają o estetykę i higienę całego otoczenia. Poprzez kulinarną zabawę zdobywają nowe doświadczenia, odkrywają nowe, ciekawe smaki i mają możliwość samodzielnie i w sposób twórczy przygotować dla siebie posiłek. Takie działania wpływają też na przezwyciężenie niechęci do niektórych potraw.
Korzyści z zajęć kulinarnych jest wiele:
- poznawanie zasad zdrowego odżywiania
- rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci
- poznawanie rzeczywistości kulinarnej za pomocą zmysłów: smaku, węchu, dotyku, wzroku
- kształcenie umiejętności doprawiania potraw różnymi przyprawami
- poszerzanie zakresu wiadomości o tematyce kulinarnej
- wdrażanie do higienicznego i estetycznego przygotowywania posiłku
- nabywanie umiejętności posługiwania się sztućcami
- poznawanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w kuchni
- rozwijanie zdolności manualnych
- umiejętność prawidłowego zachowania się podczas spożywania posiłku
- kształtowanie własnej pomysłowości, wyobraźni i inwencji twórczej
- wdrażanie do samodzielności
- umiejętność zgodnej współpracy w zespole.
Każde wspólne przygotowywanie potraw kończy się spożywaniem posiłku w miłej, radosnej atmosferze. Dzięki zajęciom kulinarnym dzieci nie tylko nabywają umiejętności przygotowywania prostych potraw lub smakołyków i posługiwania się przyborami, ale przede wszystkim wiary we własne możliwości i dlatego warto zachęcać je do uczestniczenia w takich działaniach. Jest to dla nich mile spędzony czas na atrakcyjnych zajęciach, nowe ciekawe doświadczenie i fantastyczna zabawa.

Nina Okoń-Wyder

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...