„SPRZĄTANIE ŚWIATA” W NASZEJ SZKOLE

Już po raz 29. ruszyła w Polsce ogólnoświatowa akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2022”.

Akcja ta znana jest na całej kuli ziemskiej jako ekologiczna inicjatywa, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Hasło tegorocznej kampanii brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze!”. 16 września 2022 roku uczniowie klas I-VIII  Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Wieruszowie, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki, po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Głównym celem przedsięwzięcia było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

Akcję rozpoczęto pogadanką na temat jej głównych celów oraz bezpieczeństwa.  Dzieci i młodzież sprzątali teren wokół szkoły. Tego dnia na chwilę pogoda spłatała figla w postaci opadu deszczu, jednak motywacja naszych uczestników akcji była tak wielka, że wyjrzało słońce i całe przedsięwzięcie przebiegło bardzo sprawnie, a efekty pracy uczniów były w pełni zadowalające. Czynny udział w tej akcji pomógł uczniom zrozumieć to, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

W myśl powiedzenia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość  trąci”, po raz pierwszy, w  ekologicznej inicjatywie wzięli udział nasi najmłodsi uczestnicy – przedszkolaki. Akcja, według zasady „nie śmiecimy-sprzątamy-zmieniamy” jest świetną okazją, by uświadomić dzieciom od lat najmłodszych, jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie.

Akcja dla tych najmłodszych odbyła się w formie zabawy, podobnie jak dla tych nieco starszych, czyli pierwszoklasistów, którzy wykonali przepiękne prace plastyczne związane z ekologią i ochroną środowiska.

W czasie przedsięwzięcia wszystkim uczestnikom dopisywał wspaniały humor, a na twarzach gościł uśmiech. Jednak najważniejsze było poczucie dobrze spełnionego zadania, jakim jest wspólne działanie na rzecz poszanowania środowiska.

Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie !!!