Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie

Kuchnia włoska

Kuchnia włoska jest najbardziej popularną kuchnią regionalną na świecie. Każdy zna dania włoskie takie, jak pizza, spaghetti, panna cotta czy tiramisu. Jaka jest historia kuchni włoskiej, co jeszcze ją charakteryzuje i na czym bazują jej tradycyjne dania?

Specyfika kuchni
Choć Włochy ustabilizowały się jako państwo w wieku XIX, to kuchnia włoska sięga pamięcią do VI wieku p.n.e. Jednak dopiero w okresie renesansu kuchnia włoska stała się swoistą sztuką i uczono jej nawet w specjalnych szkołach. Obecnie to najpopularniejsza, obok kuchni francuskiej, kuchnia Europy. Różne ludy, zamieszkujące tereny dzisiejszych Włoch, odegrały swoją rolę w kształtowaniu kulinarnych zasad tego regionu, dlatego dania włoskie są różnorodne i mają charakterystyczne cechy, zależne od danej części kraju.

Niezależnie jednak od fragmentu Włoch, kuchnia włoska opiera się o te same elementy.

Włosi słyną z kunsztu kulinarnego, polegającego też na wykorzystywaniu tylko składników wysokiej jakości, świeżych, najlepiej dostępnych w bliskim sąsiedztwie, a już na pewno nie tych produkowanych na masową, przemysłową skalę. We Włoszech najbardziej ceniona jest tradycyjna, domowa kuchnia. Kultura celebrowania posiłków, czyli zbiór zasad kulinarnych, którymi się podąża, jest na tyle w tym regionie rozwinięta, że prawdziwi Włosi potrafią wyśmiać przyjezdnych, gdy ci zamawiają dania lub napoje niezgodne z tradycjami kulinarnymi Włoch. A jakie tradycje składają się na kulinarną, włoską kulturę?
U nas rozpoczęliśmy podróż kulinarną po Włoszech od lazanii.
Oryginalna włoska Lasagne Bolognese z sosem mięsno-warzywnym, parmezanem i sosem beszamelowym.

To jedno z najbardziej znanych dań kuchni włoskiej, wywodzące się z regionu Emilia-Romania, którego stolicą jest Bolonia. Stąd właśnie nazwa sosu bolońskiego, który rozpowszechnił się już dużo dalej poza swój ojczysty region i który pojawia się w kuchni włoskiej pod dwoma najczęstszymi postaciami: jako Ragù alla Bolognese z makaronami oraz właśnie w Lasagne Bolognese.

Nina Okoń