Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

w babcinej spizarni 2020 23Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przy SP nr 1 w Wieruszowie (budynek szkolny w Cieszęcinie) poznają zwyczaje związane z gospodarstwem domowym a szczególnie tym co znajdowało się kiedyś w babcinej spiżarni. W naszej spiżarni pewnie jak w każdej babcinej pojawiły się przetwory, które samodzielnie zrobiliśmy Były to między innymi: papryka, buraczki oraz słodkie, pachnące cynamonem i goździkami gruszki. Suszyliśmy grzyby, które sami zbieraliśmy. Uprażyliśmy jabłka, z których upiekliśmy wspaniały domowy jabłecznik. Jak w każdym domowym gospodarstwie i spiżarni, i u nas było prawdziwe wiejskie mleko, prosto od krowy. Nasze babcie raniutko doiły krowę, często jedyną żywicielkę całego domostwa, aby dzieci na śniadanie zjadały coś dobrego. My, również skosztowaliśmy pysznych wiejskich smakołyków. Udało nam się samodzielnie zrobić masełko i biały serek. Do tych pyszności ugotowaliśmy prażuchy, z boczkiem i zsiadłym mlekiem, wiejski domowy rosół, ziemniaki w łupinkach i biały ser z cebulką i śmietaną. Są to pewnie smaki dzieciństwa niejednego z nas. Upiekliśmy sernik ze swojskiego białego sera. Babcina spiżarnia pewnie kryje jeszcze wiele smakołyków. Jakich? Na pewno się jeszcze dowiemy. Ale wszystko w swoim czasie...

Nina Okoń-Wyder

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...