Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

muzeum ziemi wielunskiej25.10.2019 roku uczniowie klasy V d oraz uczniowie uczęszczający na zajęcia koła historycznego wzięli udział w wycieczce edukacyjno-historycznej do Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Najpierw uczestniczyli w lekcji muzealnej pod tytułem ,,Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939’’ Podczas zajęć, które prowadził kustosz muzeum, zaprezentowano fotografie zburzonego miasta, wypowiedzi świadków minionych lat, prezentację multimedialną, która w emocjonujący sposób oddała tragizm 1 września 39 roku w Wieluniu. Tego dnia nad ranem samoloty okupanta zrzuciły niespodziewanie bomby na miasto, zabijając przy tym około tysiąc osób. Zniszczono szpital, kamienice, kościół, prywatne domy mieszkalne, sklepy, szkoły… Podczas lekcji kustosz wspomniał o ludności żydowskiej, która zamieszkiwała Wieluń i została wywieziona do obozów zagłady. Pozostała po nich zabytkowa Tora (Pięcioksiąg Mojżesza) oraz kilka wartościowych pamiątek z ówczesnej synagogi. Uczniowie mieli niebywałą okazję wziąć do ręki autentyczne odłamki pocisku z 1939 roku, a w trakcie zajęć podzielić się wiedzą historyczną, jaką posiadają. Na wyróżnienie zasłużyli członkowie koła historycznego, którzy są pasjonatami historii i potrafią rzeczowo o niej mówić. Oprócz wystawy związanej z okresem II wojny światowej uczniowie obejrzeli wystawę etnograficzną: drewnianą izbę mieszkalną, przedmioty codziennego użytku, stroje ludowe, drewniane maszyny rolnicze. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do działu archeologii, by tam zobaczyć eksponaty z okresy kultury łużyckiej znalezione w okolicach Wieruszowa: urny, grzechotki, biżuteria, niektóre przedmioty codziennego użytku. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Tam oprowadzono grupę po modrzewiowym dworku oraz jego wnętrzach. Najciekawsze w budynku okazały się alkierze, które wystrojem zdradzały, kto w nich mieszkał. Duże wrażenie zrobiła jadalnia z dużą ilością ceramiki stołowej. Na koniec udaliśmy się do drewnianego wiatraka typu koźlak z 1914 roku, w którym mielono niegdyś zboże. Współcześnie służy do celów edukacyjnych miejscowego muzeum. Wdrażanie młodego pokolenia do uczestnictwa w kulturze może sprawić satysfakcję nie tylko uczniom, ale również nauczycielom, którzy uznawszy wycieczkę za udaną, planują kolejną.

Opiekunowie :
Katarzyna Zalewska, Justyna Stawska-Rak

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...