Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

wycieczka gniezno 20180611 151846 rsW wycieczce do Biskupina i Gniezna wzięli udział uczniowie klas: V d, III h, III f pod kierownictwem pani Anety Hanas. Opiekę sprawowali wychowawcy: Wacława Łuźniak i Justyna Stawska-Rak. Celem wycieczki było zwiedzenie osady obronnej w Biskupinie oraz Bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. Najpierw zwiedzaliśmy osadę, która powstała najprawdopodobniej ok. 780 lat p. n. e na podmokłej wyspie, wokół której rozciąga się jezioro. Na terenie osady znajdowało się niegdyś ok. 106 domostw, a w nich ok. 1000 mieszkańców. Wokół niej zbudowano drewniany wał z bramą wjazdową, którą wykonano bez użycia gwoździ. Najciekawsza okazała się dla nas izba mieszkalna – bez okien, ciemna, składająca się z przedsionka będącego jednocześnie oborą dla zwierząt, paleniska, części sypialnej, która wcale nie przypominała współczesnego posłania. Rekonstrukcja grodu w Biskupinie robi wrażenie. Jest, bowiem jedną z dwóch osad - znajdujących się w Polsce - zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Katedrze na Wzgórzu Lecha, która stanowi najcenniejszy zabytek Gniezna. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół, siedem lat później pochowano w nim jego żonę Dobrawę. W roku 1000 spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha, którego domniemane relikwie pozostały tam do dziś. Wspaniała gotycka katedra wraz z jej podziemiami, niezwykłe Drzwi Gnieźnieńskie, ogromny skarbiec katedralny, niezliczona ilość dokumentów i ksiąg to miejsce, od którego warto rozpocząć naukę historii. Oprócz tego pokonaliśmy ponad dwieście schodów, by dostać się na wieżę widokową katedry, z tarasu której można było podziwiać panoramę Gniezna. Mamy nadzieję, że będziemy mogli się odnieść się do tych wrażeń podczas przyszłorocznych lekcji historii. Dziękujemy przewodnikowi i pilotowi, opiekunom, którzy sprawnie i ciekawie zorganizowali nam czas.

Dobrosława Rak – uczennica klasy V d

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...