Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

wfosigwDnia 30 września 2019r w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka zakończono realizację projektu dofinansowanego w formie dotacji do zadań z dziedziny edukacji ekologicznej pn. „Ekopracownia pod chmurką”.
Projekt „Ekopracownia pod chmurką” zakłada aranżację zajęć na świeżym powietrzu w towarzystwie roślin i elementów małej architektury. Wyznaczony teren został podzielony na część naukową i rekreacyjną. Centralne miejsce założenia edukacyjnego zajął zegar słoneczny wykonany z kostki granitowej.
„Ekopracownia pod chmurką” będzie spełniać kilka funkcji:
– edukacyjną,
– rekreacyjną,
– rozwijającą zachowania proekologiczne,
– umiejętność współpracy w grupach.
Naokoło powstała utwardzona nawierzchnia z ławeczkami i stołami. Ciekawym elementem jest kamienna kaskada wodna i drewniane pergole z roślinnością pnącą. Zamontowane zostały kosze na śmieci. Całość dopełnił trawnik i urozmaicone nasadzenia. Wśród roślinności są drzewa o zróżnicowanym pokroju koron i liści, krzewy kwitnące w różnych porach roku, byliny okrywowe, a także trawy ozdobne. Kolejnym elementem edukacyjnym jest stacja meteorologiczna. Pozwoli ona na prowadzenie badań w zakresie zmian temperatury, wilgotności powietrza, prędkości wiatru oraz ciśnienia atmosferycznego.
Na terenie Ekopracowni znajduje się stacja wody pitnej, z której uczniowie będą mogli korzystać w upalne dni.
Po drewnianych konstrukcjach pergoli będą wspinały się rośliny pnące z ozdobnymi kwiatami. Pomiędzy nasadzeniami wkomponowane zostały tablice informacyjne. Nieodzownym elementem ekopracowni jest zieleń podzielona na:
– zieleń wysoką – drzewa,
– zieleń średnią – krzewy,
– zieleń niską – trawy, byliny, zioła i warzywa oraz kwiaty jednoroczne,
– zieleń pnącą – różne gatunki roślin pnących wspinających się po ogrodzeniu i tworzących zielone ściany.
Wprowadzenie kilku drzew umożliwi zawieszenie budek dla ptaków, które uczniowie wykonają samodzielnie podczas zajęć techniki. W celu uzyskania lepszego efektu zakupiono różnorodne gatunki nasadzeń, rodzime jak i obce o ciekawym pokroju koron, kolorystyce i strukturze kory. Wśród krzewów wprowadziliśmy gatunki o ozdobnych pędach zimą, ciekawych kwiatach, zróżnicowanej porze kwitnienia. Są wśród nich także gatunki przyjazne ptakom i owadom. W celu urozmaicenia nasadzeń zakupiliśmy kilka gatunków traw ozdobnych, bylin, a także sadzonki i nasiona ziół i warzyw. Różnorodność roślinności pozwoli na poszerzenie tematyki zajęć m.in. o ziołolecznictwo, gatunki roślin o znaczeniu przemysłowym, rośliny miododajne i wykorzystywane jako poplon. Dopełnieniem zieleni jest trawnik. Do kompostownika, który znajduje się w sąsiadującym ogródku dydaktycznym, będą trafiały odpady organiczne m.in. skoszona trawa, ścięte rośliny, zgrabione liście. Tematyka etapu kompostowania odpadów organicznych będzie poruszana na zajęciach teoretycznych i praktycznych. Powstały kompost zostanie wykorzystany do wzbogacenia naszego podłoża pod nasadzenia. Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli z innych szkół do korzystania zarówno z ogródka dydaktycznego, jak i ekopracowni pod chmurką.

Otwarcie ekopracowni pod chmurką

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...