Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie

WARSZTATY JĘZYKOWE W LONDYNIE

W dniach od 6  do 11 maja 42 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieruszowie wzięło udział w wycieczce, której celem była stolica Wielkiej Brytanii – Londyn. 

Wbrew ogólnie przyjętej opinii, Anglia przywitała nas piękną słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam do ostatniego dnia zwiedzania. Zwiedzanie stolicy Anglii zaczęliśmy od The Royal Greenwich Astronomical Observatory. Miejsce znaczące ze względu na przebiegający w nim the Prime Meridian of the World – Longitude 0, czyli południk zerowy wyznaczający strefy czasowe na całym świecie.   Z Greenwich udaliśmy się do historycznego Tower of London. Zwiedzając  Tower of London  obejrzeliśmy kolekcję najcenniejszych dla monarchii brytyjskiej klejnotów koronacyjnych The Crown Jewels. Następnie spacerem przez The Tower Bridge oraz Millennium Bridge udaliśmy się do St. Paul’s Cathedral, ogromnej barokowej anglikańskiej katedry, z wieży której mogliśmy podziwiać panoramę miasta.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od odwiedzenia muzeum  figur woskowych Madame Tussaud's.  W  atmosferze świata show biznesu, fotografowaliśmy się tam z najsłynniejszymi celebrytami, muzykami, aktorami, postaciami historycznymi oraz naukowcami.  Tutaj również udaliśmy się w wyjątkową podróż taksówką, która zabrała nas na wycieczkę historyczną dotyczącą Londynu. Na zakończenie obejrzeliśmy seans filmowy w kinie 4D.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Brytyjskiego, które może pochwalić się największą kolekcją muzealną na świecie. Celem muzeum jest dokumentacja dziejów ludzkości od jej początków, dlatego mogliśmy podziwiać tam niezwykłe eksponaty. Po odwiedzeniu muzeum spacerem udaliśmy się na kolejnych punktów naszej wycieczki. Podziwialiśmy brytyjską zabudowę na Oxford Street, Regent Street oraz Piccadilly Circus. Na zakończenie dnia  odpoczywaliśmy przy fontannach na Placu Trafalgar.

Rozpoczynając zwiedzanie kolejnego dnia udaliśmy się  dzielnicy środkowego Londynu czyli do Westminster, tam zobaczyliśmy Opactwo Westminster oraz słynny dzwon Big Ben, który jest częścią Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu. Na liście zwiedzonych przez nas miejsc nie mogło zabraknąć do Buckingham Palace, oficjalnej rezydencji królewskiej w Londynie. Tam tysiące turystów z całego świata przybywają aby podziwiać miejsce, w którym zamieszkuje król Karol III wraz ze swoją rodziną. Tego dnia również zwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki.

Ostatniego dnia niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam przejażdżka 135-metrowym London Eye, uruchomionym w 2000 roku kołem widokowym, które stało się ikoną londyńskiego krajobrazu. Z jego kapsuł podziwialiśmy najwyższe londyńskie biurowce, Tamizę oraz imponujący widok rozciągający się na kilkadziesiąt kilometrów.  Na zakończenie naszej wizyty w Londynie rejsem po Tamizie udaliśmy się do Greenwich, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.  

Dodatkową atrakcją naszego wyjazdu było zakwaterowanie u rodzin brytyjskich. Uczniowie mogli na własne oczy przekonać się jak mieszkają i zachowują się Brytyjczycy w swoich domach, jaki zwyczaje panują w ich domostwach, co jedzą i co sądzą o Polsce.

To był bardzo aktywnie spędzony czas, ale jednocześnie bardzo interesujący. 

opiekunowie

Patrycja Ludwiczak

Katarzyna Szwed

Joanna Grzesiak

ks. Jakub Stanecki