SPOTKANIE AUTORSKIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie zorganizowała spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską- autorką książek dla dzieci i młodzieży. 6 czerwca 2023 r. w czytelni biblioteki zgromadzili się zaproszeni uczniowie, a w szczególności uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci działającego w bibliotece.

Autorka wystąpiła w towarzystwie lektorki Malwiny Kożurno. Opowiedziała poruszającą historię bohaterki swojej książki MalaliYousafzai- pakistańskiej działaczki na rzecz prawa do edukacji i ochrony praw dziecka, która jako najmłodsza na świecie otrzymała w 2014 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Jej losy zostały opisane w książce „Która to Malala?”. Historia pakistańskiej dziewczynki, której z dnia na dzień talibowie zakazali się uczyć, a za nieposłuszeństwo wydali na nią wyrok śmierci, poruszyła zgromadzonych na spotkaniu uczniów.Na tym przykładzie autorka przekonywała uczniów, jak wielką wartość ma szkoła, wiedza i możliwość jej zdobywania. Przywołała również fragment przemówienia Malali przed zgromadzeniem ONZ w 2013 roku: „Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”. Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książek i otrzymania autografu od pisarki.