pamietajcie o 1W upalny, wiosenny dzień uczniowie klasy VIa znaleźli schronienie w szkolnym ogródku. Tutaj odbyła się lekcja języka polskiego, której zadaniem była analiza i interpretacja utworu Jonasza Kofty pt. ,,Pamiętajcie o ogrodach”.

Na wstępie uczniowie odpowiedzieli na pytania: Czy lubią przebywać na łonie natury? Jeżeli tak, to dlaczego?

Z kolei wysłuchali piosenki pt. ,,Pamiętajcie o ogrodach” i swobodnie wypowiedzieli się na temat wrażeń i odczuć doznanych w trakcie muzycznej interpretacji utworu przez samego twórcę oraz sformułowali główne przesłanie zawarte w wierszu.

Następnie podany został temat lekcji: ,,Pamiętajcie o ogrodach” – apel poety Jonasza Kofty

Młodzieży przybliżona została sylwetka autora.

Po odczytaniu wiersza i ponownym wysłuchaniu muzycznej interpretacji utworu dzieci odpowiadały na pytania: Co widzą, co słyszą i co czują, będąc w ogrodzie?

Z kolei uczniowie analizowali i interpretowali wiersz, dostrzegając w tekście nawiązania do Biblii i podawali przykłady symbolicznych znaczeń ogrodu.

Następnie sporządzili notatkę z dyskusji, w której ujęli celowość poetyckiego apelu (aspekt wychowawczy).

Nauczycielka podała pracę domową :

1.Opisz swój wymarzony ogród.

2.Ułóż wiersz, którego tematem będzie ogród, piękno natury.

Na zakończenie uczniowie wraz z panią odśpiewali w takt muzyki odtworzonej z laptopa piosenkę Jonasza Kofty.

Ponieważ nadal było bardzo gorąco, wszyscy zgodnie stwierdzili, że dobrze się stało, iż powstał ten uroczy, zielony zakątek przy naszej szkole.

Zrealizowane cele lekcyjne:

-         uważne słuchanie nagrania piosenki,

-         sformułowanie głównego przesłania zawartego w utworze,

-         czytanie tekstu ze zrozumieniem,

-         nazywanie uczuć,

-         rozwijanie wyobraźni,

-         prezentowanie swojego punktu widzenia,

-         analiza sensu słów: „Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście…”,

-         dostrzeżenie w wierszu nawiązania do Biblii,

-         podanie przykładów symbolicznych znaczeń ogrodu,

-         samodzielne sporządzenie notatki,

-         redagowanie opisu ogrodu.

Aldona Dymacz - Wróbel