Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

na babcinym podworku2021 11W oddziale przedszkolnym przy SP nr 1 w Wieruszowie (budynek szkolny w Cieszęcinie) przez kilka ostatnich miesięcy gościliśmy w babcinej spiżarni a później kuchni poznając różne wiejskie zwyczaje i rzemiosło. Teraz przenosimy się na babcine podwórko, które dawnej tętniło życiem. Inwentarz- krowa, koń czy owce, drób – kaczki, kury, gęsi i domowi pupile to podstawa wiejskiego podwórka. Pojawiały się kurczątka, kaczuszki, cielątko czy mały źrebaczek. Długie zimowe miesiące dobiegły końca, z pod śniegu wydobył się przebiśnieg a teraz kwitną krokusy i żonkile. Wiosna na wsi związana była ściśle z okresem Wielkiego Postu, Tygodnia i Wielkiej Nocy. Budzący się świat do życia napałał optymizmem, radością i nowym życiem.
Wiosenne prace polowe były starannie przygotowywane i przeprowadzane, aby zapewnić sobie dobre plony, zdrowe bydło i pomyślność. W Wielkim Tygodniu najczęściej sadzono ziemniaki, wierzono że posadzone w tym okresie będą duże. W Niedzielę Palmową po pokropieniu palemki wykonanej samodzielnie z wierzbowych gałązek robiono krzyżyki i umieszczano je na rogach pola. W Poniedziałek Wielkanocny dokonywano pokropku pól wodą.
Przygotowanie do Wielkiej Nocy trwało cały tydzień od Niedzieli Palmowej. Przygotowanie zakwasu na żurek, porządki, wypieki i święconki. Na stole wielkanocnym nie mogło zabraknąć bab wielkanocnych czy mazurków, tradycyjnej sałatki warzywnej czy żurku na zakwasie z mąki żytniej. W koszyczku musiały znaleźć się pisanki ręcznie malowane, baranek z masła, kiełbasa, sól czy chrzan.
Nam udało się zrobić sałatkę warzywną i upiec pachnące baby. Szkoda, że wspólne nie przygotowaliśmy pozostałych tradycji Wielkiej Nocy. Mam nadzieję, iż indywidualnie uda się kontynuować te piękne babcine tradycje wielkanocne.
Pragniemy, również złożyć życzenia świąteczne dla Was Wszystkich kochani:
Wesołego zajączka,
co po stole bryka.
Smacznościami wypełnionymi,
Świątecznego koszyka.
Smacznego jajka,
mokrego dyngusa.
Radości płynącej
ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Pogody ducha oraz niezapomnianych chwil,
spędzonych przy wspólnym stole z najbliższą rodziną.
Spokojnych Świąt Wielkanocnych

Nina Okoń-Wyder

 

 

 

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...