Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

serca1Święty Walenty był biskupem we włoskim mieście Terni. Od ok.205 roku pełnił obowiązki duszpasterza otwartego na ludzi i Boga. Posiadał niezwykłą łaskę uzdrawiania chorych ludzi. U schyłku życia udał się do Rzymu na zaproszenie Kratona – filozofa, poganina, którego syn był bardzo chory. Walenty zgodził się pomóc synowi Kratona, a na nim wymógł przyjęcie chrztu. Święty Walenty zamknął się z chorym chłopcem w komnacie i spędził tam noc na modlitwie. Za zamkniętymi drzwiami dokonywała się cudowna przemiana chorego i kalekiego ciała w zdrowe, pełne sił witalnych. Późnym wieczorem domownicy ujrzeli zdrowego chłopca, który stawia pierwsze kroki. Szczęśliwy ojciec tego samego wieczoru przyjął nową wiarę. Wkrótce ochrzczono uczniów Kratona. Wiadomość ta dotarła do władz rzymskiego senatu, który wtrącił Walentego do więzienia. Poddano go torturom i skazano na śmierć przez ścięcie. Walenty umierając, dziękował Bogu za dar uzdrawiania i polecał Mu wszystkich cierpiących w różnych chorobach. Tuż przed śmiercią napisał krótki liścik do córki strażnika więziennego, której niegdyś ocalił wzrok. Podpisał go: ,,Od Twojego Walentego’’, co zapoczątkowało zwyczaj pisania kartek walentynkowych. Walentynki obchodzono już w XV wieku we Francji oraz w Anglii. Stamtąd trafiły do Ameryki, Kanady, Australii, Europy. Walentynkowe kartki adresowane są nie tylko do ukochanej osoby, ale także do przyjaciół, sąsiadów, nauczycieli – osób, które się lubi. W Polsce walentynki obchodzone są od 1992 roku. Współcześnie święto to cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi, którzy potrafią wyrażać pozytywne uczucia!

Koło języka polskiego

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...