Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

wycieczka zakopane 2019 97Tak nazwaliśmy czterodniową wycieczkę do Zakopanego, ponieważ mieliśmy okazję podziwiać cztery pory roku we wszystkich odsłonach: wiosenną zieleń drzew i traw, letnie słońce i kwiaty, jesienny wiatr i deszcz oraz zimowy śnieg, który malowniczo otulił górskie doliny i szczyty Tatr. Pomimo dynamicznej pogody udało nam się zrealizować program opracowany przez kierownika wycieczki – pana Mariana Szkopka, miłośnika turystyki krajowej i doskonałego przewodnika podróży. Dzięki jego opowieściom: historycznym, przyrodniczym i literackim poznawaliśmy walory turystyczne odwiedzanych miejsc. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Wadowice – małą ojczyznę Karola Wojtyły. Byliśmy w Bazylice Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny obok domu rodzinnego Ojca Świętego. Zjedliśmy wadowickie kremówki. Późnym popołudniem zakwaterowaliśmy się w pensjonacie ,,U Jakuba’’, z okien którego można było podziwiać górskie szczyty. Drugiego dnia zwiedzaliśmy zamek w Niedzicy oraz Zaporę Czorsztyńską. Odwiedziliśmy także Słowację. Tego samego dnia, po obiedzie wjechaliśmy na Gubałówkę. Tam mieliśmy okazję porzucać się śnieżkami, gdyż w tym czasie padał śnieg! Kolejnego dnia w towarzystwie przewodnika górskiego – pana Staszka, mieszkańca Kościeliska podziwialiśmy Dolinę Kościeliską. Tuż za potokiem spotkaliśmy niedźwiedzicę z małymi niedźwiadkami, co na długo pozostanie w naszej pamięci! Widok był wzruszający i niepowtarzalny! Po południu spacerowaliśmy po Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, najstarszym cmentarzu w Zakopanem, na którym spoczywają prochy Tytusa Chałubińskiego, Kornela Makuszyńskiego, przewodników tatrzańskich, propagatorów kultury Podhala. Słowo ,,brzyzek’’ w gwarze góralskiej oznacza urwisko nad potokiem. Brama cmentarna jest autorskim projektem Stanisława Witkiewicza. Następnie udaliśmy się na Krupówki, by tam zakupić suweniry i spróbować oscypków. Ostatniego dnia zatrzymaliśmy się w Kalwarii Zebrzydowskiej położonej w urokliwym Pogórzu Makowskim, by zobaczyć Klasztor Ojców Bernardynów oraz Sanktuarium Pasyjno-Maryjne. Fundacji klasztoru dokonał w 1602 roku Mikołaj Zebrzydowski. Jest to miejsce kultu, do którego zmierza milion pielgrzymów rocznie, by pokłonić się Matce Bożej Kalwaryjskiej. W samo południe mieliśmy możliwość uczestniczyć w nabożeństwie Ojców Bernardynów, ujrzeć unikatowe krzesło Ojca Świętego, który podczas pierwszej i ósmej pielgrzymki do Polski odwiedził to miejsce, czyniąc je - na mapie polskich miejsc kultu maryjnego - szczególnie ważnym . W powrotnej drodze towarzyszył wszystkim dobry humor, który umilił długą podróż. Uczniowie wrócili zadowoleni. Czekają na przyszłoroczną propozycję wyjazdu i dziękują panu Marianowi Szkopkowi za mistrzowskie zorganizowanie wycieczki ,,Cztery pory roku’’.

 

 

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...