Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

szacfajer9 marca 2018 roku w salce gimnastycznej kilkudziesięciu uczniów ze starszych klas uczestniczyło w niezwykłej lekcji historii, którą przeprowadził pan Zenon Szacfajer. Ten człowiek wielu talentów urodził się w Wieruszowie, z którewieruszow 65 2018go wraz z rodziną wyjechał, by powrócić po 48 latach i od 1996 r. nieprzerwanie związać się z naszym miastem. Jest kolekcjonerem starych dokumentów i zdjęć dotyczących historii Wieruszowa, które stały się elementem przewodnim spotkania z uczniami.

Nasz gość opowiadał o historii nazwy Wieruszów i o najdawniejszych dziejach grodu Wierusza. W ciekawy sposób przedstawił losy miasta w XX wieku,  przybliżając dramatyczne wydarzenia związane z I i II wojną światową, tragiczną historię Żydów wieruszowskich, powojenny rozwój budynków szkolnych, trudne czasy komunizmu. Najwięcej zainteresowania wzbudziły zdjęcia transportu wieruszowskiego samolotu, kartek żywnościowych z lat osiemdziesiątych oraz rodzinnej pamiątki, jaką było szkolne świadectwo ojca pana Szacfajera z czasów zaboru rosyjskiego.
 W imieniu uczniów dziękujemy za niezwykle interesujące spotkanie.

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...