,,Staś i Zła Noga '' w Teatrze Śląskim  w Katowicach

Powyższy spektakl był jednym z głównych celów jednodniowej wycieczki, w której uczestniczyli uczniowie 8e, 7d, 7a i 4a, zorganizowanej z inicjatywy pani Beaty Piekielnej, pani Katarzyny Zalewskiej oraz pani Justyny Stawskiej-Rak.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć spektakl w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.  Odtwórcami głównych ról byli: Katarzyna Błaszczyńska, Dawid Kobiela oraz Michał Rolnicki. Adaptacja teatralna znanego komiksu internetowego okazała się niezwykle poruszającą opowieścią  z niepełnosprawnością, chorobą, cierpieniem w tle.  Staś - główny bohater  porusza się na wózku. Chodzi do szkoły, w której nie zawsze jest dobrze. Przebywa często w szpitalach. Jego mama boryka się z różnymi trudnościami, które z wielką determinacją i odwagą zwalcza każdego dnia. W ich życiu następuje bolesny moment - amputacja chorej nogi, która bardzo scala relacje Stasia i jego dzielnej mamy, uświadamiając widzowi, że cierpienie łatwiej znieść dzięki wsparciu najbliższych osób.  Wśród widowni znajdowały się osoby niepełnosprawne, poruszające się jedynie na wózkach, ich rodzice i opiekunowie oraz uczniowie, którzy dzięki  grze aktorskiej i przełamaniu dystansu poprzez schodzenie ze sceny do widowni, odkryli nieograniczone możliwości teatru. Prosty, współczesny język bliski młodemu widzowi, projekcje wizualne na scenie, gra świateł, muzyka, zatarcie granicy między sceną i widownią ułatwiło odbiór emocji i znalezienie prawdy o życiu, które nie jest tylko kolorowe. Bywa bowiem trudne i bolesne, gorzkie i śmieszne. Najważniejsze w tym wszystkim, aby  nie bać się zbliżyć do człowieka, który cierpi, bo to powoduje, że wielu z nas osiąga pełnię człowieczeństwa. Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w kameralnym spotkaniu z aktorami, które zorganizowała zaprzyjaźniona pełnomocnik dyrektora ds. produkcji i promocji -  pani Małgorzata Długowska, pochodząca z powiatu wieruszowskiego i od wielu lat związana z Teatrem Śląskim. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W geście podziękowania złożyli autografy na plakacie teatralnym. Po rozmowie z aktorami pani dyrektor oprowadziła grupę po teatrze, pokazując uczniom  miejsca takie, jak magazyn kostiumów, duża scena, balkony, garderoby. Największą atrakcją były przymiarki strojów teatralnych! Dzięki uprzejmości pani dyrektor uczniowie poznali teatr od tak zwanej kuchni. Po wyjściu z budynku Teatru Śląskiego  uczestnicy wycieczki udali się pod Pomnik Obrońców Śląska, przy którym wysłuchali informacji na temat trudnej historii Katowic. Następnie historyczną Aleją Korfantego dotarli do Galerii Handlowej Silesia, w której można było się posilić i odpocząć.  Zadowoleni, pełni wrażeń uczniowie wrócili bezpiecznie do Wieruszowa, mając nadzieję, że ponownie odwiedzą Górny Śląsk.

Opiekunowie:
B. Piekielna, K .Zalewska, J. Stawska-Rak